tr
preloader

Edukacja domowa: co to jest i jak działa? ABC dla początkujących

Edukacja domowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. To alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnej, stacjonarnej szkoły, z którego korzystają zarówno dzieci z problemami w nauce, jak i te uzdolnione. Dzięki nauczaniu domowemu uczniowie mają dowolność w formie swojej nauki, a do tego nie są ograniczeni przez ramy czasowe normalnych zajęć lekcyjnych. Stały dostęp do materiałów sprawia, że mogą uczyć się o każdej porze dnia, w dowolnym miejscu na świecie! W ostatnim czasie coraz więcej rodziców planujących podróżowanie poza granicami naszego kraju zaczyna zadawać sobie pytanie: co to jest nauczanie domowe i jak wpłynie na moje dziecko? Polska Szkoła Internetowa spieszy z wyjaśnieniami na te pytania. W tym artykule odpowiadamy, jak działa edukacja domowa oraz dlaczego warto ją wprowadzić!
edukacja domowa przy komputerze 1

Edukacja domowa w polskim systemie prawnym

W Polsce dzieci mają obowiązek nauki do 18. roku życia. Reguluje to art. 35 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, jednak nie określa sposobu, w jaki obowiązek ten musi zostać realizowany. Dzięki temu tym, co oferuje nauczanie domowe, jest wypełnianie tego zobowiązania poza systemem tradycyjnej szkoły. Odpowiednie kroki, niezbędne do przepisania dziecka na edukację domową, a także wyjaśniające, co to dla niego oznacza, zostały opisane w dalszej części artykułu. Kontynuuj czytanie!

Jak działa szkoła internetowa w praktyce?

Wiemy już, co to nauczanie domowe w teorii, więc pochylmy się nad tym, jak zmienia tryb dnia dziecka. W odróżnieniu od stałych godzin lekcyjnych platformy edukacyjne i zawarte w nich materiały dydaktyczne są dostępne 24 godziny na dobę. Należą do nich lekcje wideo, e-booki oraz interaktywne zadania, które pomogą w zrozumieniu podstawowych zagadnień. Choć dzieci nie spotykają się w trakcie nauki z rówieśnikami, Polska Szkoła Internetowa stworzyła specjalny czat, którego uczniowie mogą używać, żeby ze sobą rozmawiać i zdobywać nowe przyjaźnie. Tempo nauki dostosowywane jest indywidualnie do dziecka, dzięki czemu harmonogram zawsze odpowiada aktualnym potrzebom!

Egzaminy i ocena w edukacji domowej

Obowiązek podejścia do egzaminu klasyfikacyjnego obejmuje każdego ucznia i ma na celu sprawdzenie wiedzy z opanowania, wymaganej podstawy programowej. Egzamin obejmuje wszystkie przedmioty z danego roku – zadania mogą mieć formę pisemną, ustną lub praktyczną, w zależności od przedmiotu. Ważnym elementem w pracy samodzielnej dziecka jest coś, co nazywamy portfolio edukacyjnym. Polega ono na zbieraniu wszystkich prac i notatek w celu oceny postępu w trakcie edukacji domowej. Takie portfolio może podlegać później ocenie własnej dziecka lub rodziców, którzy chcą monitorować progres nauki swojej pociechy.
kredki swiecowe 2

Dlaczego warto? Zalety edukacji domowej

Nie od dziś wiadomo, że tradycyjna szkoła w negatywny sposób wpływa na dzieci, które mają problemy z nauką. Brak indywidualnego podejścia to coś, na co uskarżają się uczniowie na każdym etapie edukacji. O tym, jak działa nauczanie domowe i w jaki sposób rozwija dziecko, skupiamy się w innym wpisie, jednak warto położyć nacisk na jeden prosty fakt – w zaciszu domowym znacznie prościej rozwijać swoje pasje oraz talent. Uczeń, który lepiej czuje się w naukach ścisłych, może skorzystać z dodatkowych materiałów oferowanych przez nauczanie domowe. Dodatkowo, co równie ważne, to dziecko samo decyduje, na co chce poświęcić więcej czasu!

Oszczędność czasu

Dzieci uczęszczające do szkoły internetowej nie muszą przejmować się dojazdami, które w przypadku wielu tradycyjnych szkół potrafią zajmować długie godziny. Edukacja domowa zmienia podejście dzieci do tego, co jest ważne. Samodzielna organizacja dnia jest dodatkowym plusem dla rodziców, którzy rozważają edukację domową dla dzieci przebywających za granicą.

Elastyczność w podróżowaniu i rozwijaniu zainteresowań

Nauka w domu kładzie nacisk na samodzielne organizowanie czasu na naukę. Co to oznacza dla rodziny? Dzięki edukacji domowej dziecko nie uczy się w klasie, może robić to w każdym miejscu na świecie, w którym jest dostęp do Internetu. Rodziny często podróżujące w czasie roku szkolnego, nie muszą przejmować się, że ich pociecha przegapi ciekawe zajęcia – bo zajęcia „latają” wraz z nimi! Nauczanie domowe nie tylko rozszerza horyzonty podróżne. Dzieci, które mogą poświęcać minimum czasu na naukę przedmiotów programowych, zyskują go więcej na rozwijanie swoich zainteresowań.

Nie tylko różowo! Wyzwania edukacji domowej

Najtrudniej jest zacząć! Proces wdrożenia w edukację domową to coś, co dotyka nie tylko dziecko, ale również jego otoczenie. To zmiana wymagająca zaangażowania rodziców, bowiem ich obecność jest bardzo ważna w organizacji nauki ich pociech. Nieodpowiednio poprowadzone na dziecko może mierzyć się z brakiem aktywności fizycznej i trudnościami z koncentracją. Spędzanie długich godzin przed ekranem komputera często prowadzi do zmęczenia oczu oraz do apatii. Zachowanie właściwej higieny cyfrowej jest bardzo ważne, zwłaszcza na początku nauki.
„Przez naukę w domu moje dziecko nie będzie miało żadnych przyjaciół” – to najczęściej powtarzany mit o nauce zdalnej. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom wdrożonym przez Polską Szkołę Internetową dzieci mogą komunikować się ze sobą przez czat klasowy i nawiązywać nowe znajomości internetowe. Wystarczy spróbować!

Edukacja domowa a rozwój dziecka

Dziecko uczące się w domu, które zostało dobrze poprowadzone przez swoich rodziców, po drodze nabywa wiele przydatnych umiejętności. Podstawą edukacji domowej jest samodzielność i dyscyplina – pociecha uczy się zarządzania swoim czasem w ciągu dnia oraz pomiędzy przedmiotami.
Dzięki materiałom dostępnym na stronie Polskiej Szkoły Internetowej ma ona warunki do wszechstronnego rozwoju intelektualnego. Interaktywne i angażujące zasoby pozwalają dzieciom zgłębiać tematy, które wykraczają poza podstawowy poziom nauczania oraz odkrywać nowe zainteresowania. Elastyczne godziny dobierane samodzielnie przez ucznia sprawiają, że może on poświęcać dużo więcej czasu na swoje pasje, które odbiegają od standardowych przedmiotów szkolnych.
Edukacja domowa to więcej niż tylko nauka. To indywidualny program, wspierający rozwój dziecka na wszystkich płaszczyznach życia. Rozwija nie tylko w sferze szkolnej, ale pomaga również w odkrywaniu pasji i zdobywaniu nowych znajomości. Stanowi doskonałe rozwiązanie na rodziców, którzy chcą, by ich dziecko nie spędzało długich godzin na siedzeniu w ławce, a zdobywając praktyczną wiedzę z zacisza domowego. Co to jest więc edukacja domowa? To narzędzie, które może poprawić jakość życia dziecka i zapewnić mu rozwój w sferach, na jakie w tradycyjnym systemie edukacji nie ma czasu.
Przepisanie dziecka do szkoły internetowej powinno być świadomą, przemyślaną decyzją zarówno rodziców, jak i dziecka. Zmiana trybu nauczania może być wielkim szokiem dla pociechy, dlatego należy zrobić to z głową. Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów, w których wyjaśniamy, od czego zacząć!
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner